Sandomierz – „Mały Rzym”
Lubicie podróże po Polsce? Małe miasteczka w naszym kraju mają klimat, który warto „zasmakować”. Dziś zapraszam Was na mini podróż po Sandomierzu. To urokliwe miasto położone na siedmiu wzgórzach, zwane „Małym Rzymem”, zachwyca historią i atmosferą. Jest idealne na jednodniowe, jak i dłuższe wypady. Sandomierz – Królewskie Miasto – GO!
Spontaniczne planowanie
Podczas planowania spontanicznych podróży – tak, wiem jedno zaprzecza drugiemu, ale celowo zastosowałam ten zabieg – napotkałam kilka małych trudności.
Dla mnie podróże są odskocznią od codzienności. Bardzo często pakuję torbę i jadę w nieznane. Jednodniowa podróż nie jest wymagająca, jednak musi być esencjonalna. W tak krótkim czasie, nie da się wszystkiego zobaczyć i spróbować. Dlatego, aby taka przejażdżka była satysfakcjonująca, musi być skondensowana. Uwielbiam wyciskać przeżycia jak cytrynę. Dzięki temu, to nie jest TYLKO jeden dzień, ale AŻ jeden dzień niesamowitych doznań.
Przy takich założeniach przyda się mini mapa przygodowa. W moim odczuciu jest to problematyczna sprawa. Żyjemy w dobie Internetu, a mimo to informacje, które można tu znaleźć są enigmatyczne. Ogólnie wypisane atrakcje turystyczne, nie satysfakcjonują mnie. Szkoda, że internetowe informatory nie podają „ścieżek ”, które ułatwiłyby zwiedzanie takim laikom jak ja. Zaaranżowana trasa, to super sprawa. Wystartować z punktu A do punktu Z, nie pomijając żadnej litery alfabetu. Genialne! Bardzo często mijamy pewne atrakcje turystyczne, nawet nie zdając sobie sprawy, że one są tuż obok Nas !
Sandomierskie królestwo przygód
Przechodzę do sedna. Bo ten post ma prezentować sandomierską ścieżkę rekreacji.
Sandomierz, to małe ale urokliwe miasto. Ja UWIELBIAM! Wychowałam się niedaleko, więc to jasne, że znam je bardzo dobrze. Spędziłam tu sporo czasu.
Sandomierskim szlakiem
Opowiem Wam co i jak tu zwiedzić.
- Oczywiście zaczynamy od Starówki. To będzie nasze miejsce początkowe A. Rynek główny jest urokliwy. W centrum usytuowany jest Ratusz.
Kierując się na południe, mijamy:
- Kino Starówka – kameralne i klimatyczne miejsce projekcji filmowych oraz wydarzeń kulturalnych. Tutaj znajdziecie więcej informacji (http://www.kinostarowka.com.pl/index.php/kino)
- Pałac Biskupi , Kuria Diecezjalna – co prawda nie zwiedzimy wnętrza tych budynków, ale możemy je obejść i zaspokoić ciekawość.
- Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – kościół gotycki, wart dokładnych oględzin.
Obok Bazyliki znajdują się:
- Dzwonnica – dostępna dla zwiedzających
- Dom Jana Długosza – Muzeum Diecezjalne z przepiękną ekspozycją
Mijając Bazylikę (z lewej strony) idziemy do:
- Zamku Królewskiego – kolejny punkt dla miłośników historii. Akurat tę trasę pokonujemy z górki.
- Bulwary – tutaj można przejechać się rowerkiem wodnym, pospacerować alejkami i pograć w szachy.
No dobra, to jak już odpoczęliśmy, to wracamy, pod górkę… Ale przecież prawdziwy turysta jest zaprawiony w bojach.
- Kościół Św. Jakuba – ceglany kościół z XIII w.
- Wąwóz Królowej Jadwigi – półkilometrowy, zadrzewiały szlak
- Furta Dominikańska czyli Ucho Igielne – Nie zapomnij pomyśleć życzenia przechodząc przez furtę! Podobno się spełnia
- Podziemna Trasa Turystyczna – dla śmiałków lubiących podziemne przestrzenie
- Kamienica Oleśnickich – wystawy, galeria, lekcje historii…
- Brama Opatowska – warto na nią wejść (mimo stromych schodów), widok z góry zapiera dech w piersiach. Panorama miasta – rewelacja!
- Mały Rynek – tutaj można wyposażyć się w pamiątki.
Teraz czas na kawę lub obiad. Schodząc z Małego Rynku (obok toalet – to również cenna informacja turystyczna) znajdują się przyjemne, klimatyczne knajpki. Kawiarenki, Winiarnia, Domowa spiżarnia. Polecam Wam!
No cóż znowu jesteśmy na Rynku. Który jest Punktem A i Z naszej wędrówki.
Mam nadzieję, że będziecie mieć fajną wycieczkę.
Enjoy!
Ciekawostki
Celowo nie zdradzam Wam historycznych aspektów tych atrakcji. Uważam, że najlepiej taką wiedzę przyswaja się podczas aktywnej wędrówki. I wtedy jest to ciekawe! Suche fakty, kojarzą się z nauką w szkole. A przecież podróże to przyjemność!
- Jeśli jesteście fanami pieszych przechadzek (a w przypadku Sandomierza, to się sprawdza), polecam Wam kupić informator turystyczny. Dostaniecie go za kilka złotych w każdym sklepiku na Starówce.
- Możecie również wynająć Przewodnika, który zaspokoi Waszą ciekawość.
- Jest również opcja zwiedzania miasta meleksem. Chyba dla tych bardziej leniwych. (Meleksy znajdziecie na Rynku Głównym obok Ratusza)
PS 1. Mam wiadomość dla fanów Ojca Mateusza.
- Serial kręcony jest głównie na sandomierskim rynku
- Niestety plebania, komenda oraz kościół parafialny nie znajdują się w Sandomierzu, tak gdybyście poszukiwali tych lokacji
PS 2. W PONIEDZIAŁKI Sandomierz NIE jest miastem turystycznym! Większość miejsc jest pozamykana.
Dajcie znać czy już odwiedziliście Sandomierz. Co sądzicie o tym „Małym Rzymie”?